Anapelemescsónakokata folyókbólatengerbeömlőszemétfelfogásárahasználják. Aszemetetafolyótorkolatokban,valamintvárosonkéntazúszószemétösszegyűjtésérelehetnegyűjteni.
Tanulmányokkimutatták, hogy atengeriszemétnagyrészeújrahasznosíthatóműanyagbóláll.Természetesenaműanyag szemétegy részemégmindiga nyílttengerbe kerül, de atanulmányszerintezazaránysokkal kisebb, mintkorábbangondolták.
Abiztonságostengeritérségkulcsfontosságúahatékonykormányzás,azóceánokés a tengerfenékvédelme, valamint a fenntartható kék gazdaságban rejlő lehetőségekteljeskörűkiaknázásaszempontjából. Az EU ezért átfogó szakpolitikai keretet és célzottstratégiákatdolgozott ki az ágazatközi kérdések kezelésére.
AzEUTanácsa2014-benfogadtaelaz EU első tengeristratégiáját éscselekvésitervét. A tagállamokazótaaz Európai Bizottsággal és az EKSZ-szelegyüttműködveaktualizáltákeztastratégiát és cselekvési tervet, hogyjobbanreagálhassanakazújfenyegetésekre és helyzetekre.
A felülvizsgálttengerbiztonságistratégia a korábbistratégiára,a2023. márciusi közös közleményre és a tagállamok részletes hozzájárulásairaépül.Afelülvizsgált stratégiát a Tanács 2023 októberébenhagytajóvá.A stratégia céljaaz EUautonómiájánakéskapacitásánakmegerősítése:
Reagálnia fenyegetésekre
Atengeriérdekekvédelme
Polgárainak,értékeinekésgazdaságának védelme
Az új stratégiahozzájárula nemzetközi joggal összhangbanlévő,szabályokon alapulótengerpolitikaikormányzáselőmozdításáhozis.A stratégia meghatározza, hogy az EU és tagállamai-apartnerekkelés az érintett uniósintézményekkelegyüttműködve-hogyanerősíthetikmegaz EU vezető szerepét,éshogyankezelhetika kockázatokat és fenyegetéseketkapacitásépítés, kutatás és oktatás révén.
Környezetvédelemés biológiai sokféleség
Az éghajlatváltozás és akörnyezetromláselleni küzdelem az EUegyiklegfontosabbprioritása, és az EU és tagállamai már tettek lépéseketannakérdekében,hogy2050-reklímasemlegességetérjenekel.
Azegészségesóceánok és tengerekelengedhetetlenekaz éghajlatváltozás elleniküzdelemhezés a tengeribiztonságfokozásához.Atengeribiztonságrahosszútávonnegatívhatástgyakorlókörnyezetiproblémákakövetkezőklehetnek
Abiológiai sokféleség csökkenése
a halállományok kimerülése
áradások a part menti területeken és a szigeteken
Akorallzátonyok,mangroveerdőkésmásvizes élőhelyekpusztulása.
Ebbenatekintetbenazeszközökésazűrszolgáltatásokfontosszerepetjátszanak,példáulakoraifigyelmeztetésésa tengerszint-emelkedésre, aviharhullámokraés akörnyezetromlásravonatkozó stratégiai előrejelzések javításában.
Ahajózás biztonságosabbá, tisztábbá és korszerűbbétételeérdekébenaBizottság 2023 júniusábanjavaslatottettarendeletegyesrészeinekmódosításáraatengerbiztonságicsomagrészeként. A csomag akikötőgazdálkodásra, a hajókokoztaszennyezésre, a lobogó szerintiállamkövetelményeinekvalómegfelelésre, a tengeri szállítási ágazatbanbekövetkezettbalesetek kivizsgálásáraésaz EurópaiTengerbiztonságiÜgynökségre(EMSA)vonatkozószabályokmódosításáraterjed ki.
A Tanács 2023. december 4-én általánosmegállapodásrajutottaz EMSA-rendelet kivételévelvalamennyi javaslatról,2024 februárjábanpediga Tanács ésazEurópaiParlament ideiglenes megállapodásra jutott a balesetek kivizsgálásáról és a hajókokoztaszennyezésről.Akövetkezőlépésaz,hogymindkéttárgyalóféljóváhagyjaajavaslatok hatálybalépését. Addig is folytatódnak a tárgyalások a csomagban szereplőtöbbijavaslatról.